Διαδικτυακή διάλεξη “Εισαγωγή σε σύγχρονα προβλήματα της μαθηματικής σχετικότητας”, 23/11/2022 και ώρα 13:15

Τo Τμήμα Μαθηματικών σας προσκαλεί

την Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 13:15, στη διαδικτυακή διάλεξη

με θέμα: “Εισαγωγή σε σύγχρονα προβλήματα της μαθηματικής σχετικότητας”, και ομιλητή τον κ. Στέφανο Αρετάκη, Associate Professor, Department of Mathematics at the University of Toronto St. George, and Department of Computer and Mathematical Sciences at the University of Toronto Scarborough.

Τη διάλεξη μπορείτε να παρακολουθήσετε από την εικονική αίθουσα του MsTeams με κωδικό 802yfg5 ακολουθώντας το σύνδεσμο εδώ καθώς και στην Αίθουσα 7 (κτήριο Α’).

Περίληψη: Θα κάνουμε μία εισαγωγή στη γενική σχετικότητα και στη συνέχεια θα αναφέρουμε κάποια από τα πιο σημαντικά ανοικτά προβλήματα της θεωρίας αυτής. Η ομιλία αυτή θα είναι προσβάσιμη σε ευρύ κοινό και δεν θα απαιτεί προηγούμενη εμπειρία με τη σχετικότητα.