Διάλεξη “Μία εισαγωγή στη Ricci flow”, 25/05/2022 και ώρα 13:00

Τo Τμήμα Μαθηματικών σας προσκαλεί

την Τετάρτη 25 Μαΐου 2022 και ώρα 13:00, στη διαδικτυακή διάλεξη

με θέμα: “Μία εισαγωγή στη Ricci flow” με ομιλητή τον κ. Ηλία Τεργιακίδη, Δρ του Tμήματος Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Göttingen, μεταδιδάκτορας και διδάσκων του Τμήματος Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Τη διάλεξη μπορείτε να παρακολουθήσετε από την εικονική αίθουσα του MsTeams με κωδικό 802yfg5 ακολουθώντας το σύνδεσμο εδώ.

Περίληψη: Γύρω στο 1900, ο Γάλλος μαθηματικός Henri Poincaré έθεσε το ερώτημα αν μία απλά συνεκτική, κλειστή, τρισδιάστατη πολλαπλότητα είναι υποχρεωτικά η τρισδιάστατη σφαίρα. Tη δεκαετία του ‛70, ο William Thurston διατύπωσε μία γενικότερη εικασία, γνωστή ως Εικασία της Γεωμετρικοποίησης (Geometrization Conjecture) η οποία, εάν αποδεικνυόταν, θα μας οδηγούσε στην ταξινόμηση όλων των συμπαγών τρισδιάστατων πολλαπλοτήτων. Η ροή Ricci είναι η γεωμετρική εξελικτική εξίσωση, η οποία εξελίσσει χρονικά τη μετρική Riemann μίας πολλαπλότητας Riemann, στην κατεύθυνση της καμπυλότητας Ricci και παρουσιάζει πολλές ομοιότητες με την εξίσωση της θερμότητας. Η εξίσωση αυτή εισήχθη από τον Αμερικανό μαθηματικό Richard Hamilton το 1982 προκειμένου να μελετήσει την Εικασία της Γεωμετρικοποίησης. Το πρώτο αποτέλεσμα του Hamilton προς αυτήν την κατεύθυνση ήταν η ταξινόμηση των κλειστών τρισδιάστατων πολλαπλοτήτων με θετική καμπυλότητα Ricci. Η Εικασία της Γεωμετρικοποίησης απεδείχθη από τον Grisha Perelman το 2003. Η ομιλία αποτελεί μία εισαγωγή στη Ricci flow και στις βασικές τεχνικές του Hamilton.

Μπορείτε να βρείτε την αφίσα της εκδήλωσης εδώ.