Σχετικά με την έναρξη διδασκαλίας των μαθημάτων από απόσταση

Αγαπητές φοιτήτριες, αγαπητοί φοιτητές του τμήματος Μαθηματικών του Παν/μίου Θεσσαλίας

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι λόγω της έκτακτης κατάστασης αναφορικά με την πανδημία, μετά την αναστολή των εκπαιδευτικών διαδικασιών με φυσική παρουσία, ως ένα μέτρο πρόληψης κατά της εξάπλωσης του SARS-CoV-2, το Πανεπιστήμιό μας αποφάσισε θεσμικά και υποστηρίζει τεχνικά τη δυνατότητα διδασκαλίας των μαθημάτων από απόσταση μέσω της πλατφόρμας Microsoft Teams. Στόχος όλων μας είναι να προβούμε, στο πλαίσιο του εφικτού, σε όλες εκείνες τις ενέργειες που απαιτούνται ώστε να κατοχυρωθεί το τρέχον εαρινό εξάμηνο.

Όλοι έχετε ενημερωθεί από τη Διεύθυνση Μηχανοργάνωσης και από τη Γραμματεία για τις ενέργειες που πρέπει να κάνετε προκειμένου να εγκαταστήσετε τη συγκεκριμένη πλατφόρμα και τη σύνδεσή σας στην “εικονική τάξη” και μπορείτε να βρείτε και εδώ.

Επιπρόσθετα, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από την Πέμπτη 26/03/2020 τα μαθήματα του τμήματος Μαθηματικών, υποχρεωτικά και επιλογής, θα πραγματοποιούνται με διδασκαλία από απόσταση ακολουθώντας το ωρολόγιο πρόγραμμα του τρέχοντος εξαμήνου.

Οι αναπληρώσεις των διαλέξεων, που χάθηκαν λόγω αναστολής της εκπαιδευτικής λειτουργίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας είναι προγραμματισμένες να γίνουν από την  Παρασκευή 27/03/2020 έως το Σάββατο 25/04/2020 σύμφωνα με το πρόγραμμα, το οποίο αναρτήθηκε και θα ανακοινώσουν και οι Διδάσκοντες στο eclass.

Επειδή το εγχείρημα σε τέτοια μεγάλη κλίμακα υλοποιείται για πρώτη φορά, το δε μοντέλο διδασκαλίας είναι νέο και πρωτόγνωρο, είναι πολύ πιθανό να συναντήσουμε όλοι μας τεχνικές αλλά και εκπαιδευτικές δυσκολίες. Σε κάθε περίπτωση, μη διστάζετε να αναφέρετε στο Διδάσκοντα και στον τεχνικό μας τα προβλήματα που θα συναντήσετε, προκειμένου να διασφαλιστεί η ομαλή συνέχιση των σπουδών σας κατά τις δύσκολες στιγμές που διανύουμε.

Θα σας παρακαλούσα να ανακοινώσετε στο οικογενειακό σας περιβάλλον την προσπάθεια, που όλοι κάνουμε για να κατοχυρωθεί το εξάμηνο, να εξηγήσετε στους δικούς σας ανθρώπους ότι το ωρολόγιο πρόγραμμά σας είναι σχεδόν ολοήμερο, το  #Μένουμε σπίτι απαιτεί να μεταφερθεί το αμφιθέατρο του Τμήματός μας «εικονικά» στο σπίτι σας, που αυτό σημαίνει ότι δημιουργούνται πολλές περισσότερες υποχρεώσεις σε όλους μας: από τους Διδάσκοντες απαιτείται μεθοδικότερη προετοιμασία, ώστε η διάλεξη να είναι κατανοητή και περιεκτική και από εσάς απαιτείται μελέτη του υλικού που θα υπάρχει στο eclass, πειθαρχία κατά τη διάρκεια της διάλεξης και συχνότερη επικοινωνία με τους Διδάσκοντες μέσω email.

Εκ μέρους του Τμήματος, εύχομαι ολόψυχα σε εσάς και στους δικούς σας ανθρώπους υγεία, υπομονή και αισιοδοξία και να βρεθούμε το συντομότερο και πάλι όλοι μαζί στα αμφιθέατρα διδασκαλίας και στους χώρους του Τμήματός μας.

“Μένουμε σπίτι” ….. “Εργαζόμενοι περισσότερο από οποτεδήποτε άλλοτε και μεθοδικότερα”

Καλή αντάμωση στις «εικονικές αίθουσες»

Η Πρόεδρος της Προσωρινής Συνέλευσης του τμήματος Μαθηματικών

Μαρία Αδάμ