2η Ημερίδα Μαθηματικών, Πέμπτη 23 Μαΐου 2024, Τμήμα Μαθηματικών Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σας προσκαλεί στην 2η Ημερίδα Μαθηματικώντην Πέμπτη 23 Μαΐου 2024  με διαλέξεις από διακεκριμένους επιστήμονες.

Η επιστημονική εκδήλωση, η οποία διοργανώνεται από το τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, θα διεξαχθεί Αμφιθέατρο της Ακαδημαϊκής Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στη Λαμία, στο Κτιριακό Συγκρότημα  Άμπλιανης (3ο χλμ. Π.Ε.Ο. Λαμίας-Αθηνών).

Οι διαλέξεις σκοπεύουν σε μια εισαγωγή σε σύγχρονες ερευνητικές κατευθύνσεις των Μαθηματικών και παρουσίαση σχετικών αποτελεσμάτων. Στόχος αυτής της ημερίδας (και των επόμενων που θα ακολουθήσουν) αποτελεί και η γνωριμία των προπτυχιακών φοιτητριών και φοιτητών με αυτές τις ερευνητικές περιοχές και κατευθύνσεις των Μαθηματικών Επιστημών και η ενθάρρυνσή τους για την περαιτέρω ενασχόλησή τους.

Ομιλητές της ημερίδας είναι οι:

• Σταύρος Βακερούδης,Τμήμα Στατιστικής, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Βασίλειος Δρακόπουλος, Τμήμα Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
  • Αριστείδης Κοντογεώργης, Τμήμα Μαθηματικών, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Ευριπίδης Μάρκου, Τμήμα Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
  • Παντελεήμων Μπάγκος, Τμήμα Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
  • Ιωάννης Στρατής, Τμήμα Μαθηματικών, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Τo πλήρες πρόγραμμα με τίτλους και περιλήψεις των διαλέξεων της εκδήλωσης μπορείτε να βρείτε εδώ.