Η εγγραφή των πρωτοετών φοιτητών & φοιτητριών ολοκληρώνεται με την ταυτοποίηση

Σας ενημερώνουμε ότι η εγγραφή των πρωτοετών φοιτητών και φοιτητριών στο τμήμα Μαθηματικών ολοκληρώνεται με την ταυτοποίηση των στοιχείων τους, η οποία περιλαμβάνει δύο στάδια:

• την αποστολή δικαιολογητικών στη Γραμματεία του Τμήματος  και
  • την ενεργοποίηση του Ιδρυματικού λογαριασμού.

Η διαδικασία ταυτοποίησης ξεκίνησε και πρέπει να ολοκληρωθεί έως την

Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 2020.

• Τα δικαιολογητικά για την ταυτοποίηση είναι:
    • Εκτυπωμένη αίτηση εγγραφής μέσω του πληροφοριακού συστήματος του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων
    • Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου (μη επικυρωμένη)
    • Αποδεικτικό ΑΜΚΑ φοιτητή
    • Δύο (2) φωτογραφίες
    • Απολυτήριο λυκείου (μη επικυρωμένη φωτοτυπία) ή Πιστοποιητικό γέννησης  (μόνο για τους άρρενες φοιτητές, όπου να αναγράφεται ο αριθμός μητρώου αρρένων)

Τα παραπάνω δικαιολογητικά

• είτε αποστέλλονται στο email της Γραμματείας  του Τμήματος Μαθηματικών
    • είτε αποστέλλονται στη Γραμματεία με συστημένο ταχυδρομείο ή με ταχυμεταφορική εταιρεία (courier), στη διεύθυνση:

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Γραμματεία Τμήματος Μαθηματικών (για εγγραφή πρωτοετούς),

3ο χλμ. Π.Ε.Ο. Λαμίας-Αθηνών, 35100, Λαμία

• Για να ενεργοποιήσετε τον Ιδρυματικό σας λογαριασμό χρησιμοποιήστε άμεσα τον προσωπικό κωδικό, που λάβατε στο κινητό σας τηλέφωνο, στην καρτέλα Ανάκτηση Κωδικού στο δίκτυο Π.Θ.  για να δημιουργήσετε το new passwordΜετά την επιτυχή ενεργοποίηση του Ιδρυματικού λογαριασμού,  η ταυτοποίησή σας έχει ολοκληρωθεί.

Σημείωση 1: Οδηγίες θα βρείτε στην ιστοσελίδα του Π.Θ. στο Σύντομο Οδηγό Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών Π.Θ. για τους Πρωτοετείς Φοιτητές.

Σημείωση 2: Οδηγίες για την προετοιμασία και τη σύνδεση  της συσκευής σας  για την παρακολούθηση της εξ αποστάσεως διδασκαλίας των μαθημάτων θα βρείτε εδώ και θα παρακολουθήσετε το video εδώ.

Σημείωση 3: Οδηγίες για τα εξ αποστάσεως μαθήματα εδώ και στην ανακοίνωση του τμήματος Μαθηματικών.

Σημείωση 4: Εάν δεν συμπληρώσατε το Ατομικό Στατιστικό Δελτίο Φοιτητή κατά την ηλεκτρονική σας εγγραφή, έχετε τη δυνατότητα να εισέλθετε εκ νέου στο σύστημα και να το συμπληρώσετε πατώντας εδώ.