Ταυτοποίηση πρωτοετών φοιτητών & φοιτητριών

Ξεκίνησε η διαδικασία ταυτοποίησης των στοιχείων των πρωτοετών φοιτητών και φοιτητριών. Η καταληκτική ημερομηνία ταυτοποίησης είναι :

Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2019

Τα δικαιολογητικά για την ταυτοποίηση είναι:

• Εκτυπωμένη αίτηση εγγραφής μέσω του πληροφοριακού συστήματος του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων
    • Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου (μη επικυρωμένη)
    • Φωτοτυπία απολυτηρίου Λυκείου (μη επικυρωμένη)
    • Δύο (2) φωτογραφίες
    • Πιστοποιητικό γέννησης (μόνο για τους άρρενες)

Τα δικαιολογητικά

• είτε κατατίθενται στη Γραμματεία του Τμήματος από τους φοιτητές, τις φοιτήτριες ή από νομίμως εξουσιοδοτημένο πρόσωπο,
    • είτε αποστέλλονται στη Γραμματεία με συστημένο ταχυδρομείο ή με ταχυμεταφορική εταιρεία (courier), στη διεύθυνση:

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Γραμματεία Τμήματος Μαθηματικών (για εγγραφή πρωτοετούς), 3ο χλμ. Π.Ε.Ο. Λαμίας-Αθηνών, 35100, Λαμία

Οι πρωτοετείς με την ολοκλήρωση της ταυτοποίησής τους από τη Γραμματεία

• λαμβάνουν κωδικούς με μήνυμα στο κινητό τηλέφωνο, που δήλωσαν κατά την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής, και
    • προχωρούν άμεσα στην ενεργοποίηση του Ιδρυματικού τους λογαριασμού μέσω της Ανάκτησης Κωδικού στο δίκτυο Π.Θ.

Με τους κωδικούς μετά την ανάκτηση οι νεοεισαχθέντες έχουν τη δυνατότητα Ηλεκτρονικής Πρόσβασης σε όλες τις υπηρεσίες (εντός και εκτός Π.Θ.), οι οποίες αφορούν στην οργάνωση της φοιτητικής ζωής.

Συγκεντρωμένες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ.

Σημείωση: Οι πρωτοετείς φοιτητές & φοιτήτριες συμπληρώνουν το Ατομικό Στατιστικό Δελτίο Φοιτητή στην ηλεκτρονική διεύθυνση.