Διάλεξη “Η χωρητικότητα πυκνωτών στη Μιγαδική Ανάλυση”, 12/05/2022 και ώρα 16:00

Τo Τμήμα Μαθηματικών σας προσκαλεί

την Πέμπτη 12 Μαΐου 2022 και ώρα 16:00, στη διαδικτυακή διάλεξη

με θέμα: Η χωρητικότητα πυκνωτών στη Μιγαδική Ανάλυσημε ομιλητή τον κ. Σταμάτη  Πουλιάση, Assistant Professor, Department of Mathematics and Statistics, Texas Tech University, και εκλεγμένο  μέλος  ΔΕΠ του  Τμήματος  Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Τη διάλεξη μπορείτε να παρακολουθήσετε από την εικονική αίθουσα του MsTeams με κωδικό 802yfg5 ακολουθώντας το σύνδεσμο εδώ.

Περίληψη: Η χωρητικότητα πυκνωτών μελετήθηκε στην Ηλεκτροστατική και θεμελιώθηκε ως μαθηματική έννοια στις αρχές του προηγούμενου αιώνα, στο πλαίσιο της Θεωρίας Δυναμικού και της Μαθηματικής Φυσικής. Στην ομιλία θα παρουσιάσουμε τρεις διαφορετικούς τρόπους προσέγγισης της χωρητικότητας

-συναρτήσεις Green,

-ενέργεια, και

-ολοκληρώματα Dirichlet.

Στη συνέχεια θα περιγράψουμε πως οι Σύμμορφες Απεικονίσεις, από τις βασικότερες έννοιες της Μιγαδικής Ανάλυσης, μπορούν να οριστούν με τη βοήθεια της χωρητικότητας πυκνωτών.

Μπορείτε να βρείτε την αφίσα της εκδήλωσης εδώ.